Bjelin Yxenhult 3.0 M
Sofistikerad värme med mörkt djup
Yxenhult är ett exklusivt, mattlackat härdat trägolv vars mörka estetik tillför en påtaglig känsla av lyx och elegans till interiören. Den djupa och fylliga nyansen Terra Brown ger rummet en stark karaktär, medan sorteringen Blend – med sina mjuka, mindre variationer i ton och struktur – förstärker det varma och naturliga uttrycket.
Detta golv i formatet Medium erbjuder det traditionella utseendet av en helplank, men i en något smalare och mycket stilren dimension. Det är tillverkat av FSC-certifierad europeisk ek och är godkänt för klass 33. Tack vare sin extrema slitstyrka är det som gjort för hårt trafikerade kommersiella miljöer som hotell, butiker, kontor och kaféer – men passar precis lika bra på de platser i hemmet där golvet måste tåla lite mer. Den mattlackade ytan ger ett effektivt skydd mot fläckar och spill, vilket gör ytan extremt tålig och lätt att underhålla.
| Artikelnummer | 310057 |
| Längd | 2030 mm |
| Bredd | 151 mm |
| Höjd | 9.2 mm |
| Vikt | 9.016 kg |
| Antal/förp | 7 st |
| Ytbehandling | Pro mattlack |
| Golvtyp | Härdat golv |
Kollektion "Bjelin Woodura"