Bjelin Bohult 3.0 M
Nutida estetik med en avslappnad ton
Bohult är ett mattlackat, härdat trägolv i en mjuk och modern grå nyans, som skräddarsytt för tidlösa inredningar. Den subtila, jordgrå tonen tillför ett skönt lugn till rummet, medan sorteringen Blend – med sina mjuka och mindre variationer i nyans och struktur – ger golvytan en diskret men personlig karaktär.
Detta golv i formatet Medium ger en klassisk helplankskänsla i ett något smalare och mycket elegant utförande. Det är tillverkat av FSC-certifierad europeisk ek och är certifierat enligt klass 33, vilket garanterar en extrem slitstyrka. Det gör golvet idealiskt för välbesökta offentliga miljöer som hotell, butiker, kontor och kaféer – samt på de platser i hemmet där vardagslivet ställer extra höga krav. Den mattlackade ytan fungerar som en effektiv sköld mot fläckar och spill, vilket gör det både motståndskraftigt och mycket enkelt att underhålla.
| Artikelnummer | 310056 |
| Längd | 2030 mm |
| Bredd | 151 mm |
| Höjd | 9.2 mm |
| Vikt | 9.016 kg |
| Antal/förp | 7 st |
| Ytbehandling | Pro mattlack |
| Golvtyp | Härdat golv |
Kollektion "Bjelin Woodura"