Pergo vinylgolv Glomma Pad Pro, Greige meadow oak
Greige Meadow Oak har en exklusiv och tidlös ekdesign med raka ådringar i rift-sågad stil och mjuka trästrukturer. De ljusa greige ektonerna skapar en harmonisk och elegant känsla i hemmet. Den taktila strukturen förstärker golvets naturliga karaktär.
Golvet har medelstora plankor som passar lika bra i stora som små rum. Glomma Greige Meadow Oak är mjukt och tyst att gå på, samtidigt som det är slitstarkt mot slitage, stötar och repor tack vare en stark kärna och extra ytskydd.
Glomma är vattentätt och fläckresistent, vilket gör det lätt att rengöra och till ett utmärkt val även för kök eller hall. Glomma Pad Pro är snabbt och enkelt att installera tack vare Uniclic® klicksystem och integrerat underlag.
Golvet passar perfekt vid renoveringar eftersom det enkelt kan läggas även på ojämna underlag, som klinkergolv.
| Artikelnummer | V4431-49251 |
| Längd | 1494 mm |
| Bredd | 209 mm |
| Höjd | 6 mm |
| Vikt | 8.11 kg |
| Kvm/förp | 1.873 |
| Plankor/förp | 6 st |
| Fasning | 4-vägsfasning |
| Golvtyp | Vinyl |
| Design | Trä |
| Klicksystem | Uniclic |
| Slitklass | 33 |
| Vattentålig | Ja |
| Tål golvvärme | Ja |
Kollektion "Pergo Glomma Pad Pro"