Pergo vinylgolv Glomma Pad Pro, Dark cottage oak
Dark Cottage Oak kombinerar djupa antracitgrå toner med autentiska sprickor och rika, framträdande träådringar som för tankarna till tidsslitet trä. Den taktila ytan förstärker golvets råa och naturliga karaktär och skapar ett visuellt uttrycksfullt golv som känns lika äkta som det ser ut. Dark Cottage Oak ger en modern twist till en ombonad cottage-stil i hemmet.
Golvet har medelstora plankor som passar lika bra i stora som små rum. Golvet är mjukt och tyst att gå på, samtidigt som det är slitstarkt mot slitage, stötar och repor tack vare en stark kärna och extra ytskydd.
Glomma är vattentätt och fläckresistent, vilket gör det lätt att rengöra och till ett utmärkt val även för kök eller hall. Glomma Pad Pro är snabbt och enkelt att installera tack vare Uniclic® klicksystem och integrerat underlag.
Golvet passar perfekt vid renoveringar eftersom det enkelt kan läggas även på ojämna underlag, som klinkergolv.
| Artikelnummer | V4431-49242 |
| Längd | 1494 mm |
| Bredd | 209 mm |
| Höjd | 6 mm |
| Vikt | 8.11 kg |
| Kvm/förp | 1.873 |
| Plankor/förp | 6 st |
| Fasning | 4-vägsfasning |
| Golvtyp | Vinyl |
| Design | Trä |
| Klicksystem | Uniclic |
| Slitklass | 33 |
| Vattentålig | Ja |
| Tål golvvärme | Ja |
Kollektion "Pergo Glomma Pad Pro"