Artikelnummer: 3532030
Tarkett Nordic Stabil 2m Gea Light Grey
Nordic Stabil är ett slitstarkt vinylgolv särskilt framtaget för bostäder. Det är skönt att gå på, ger bra stegljudsdämpning (18 dB) samt är praktiskt och lättstädat. Golvet är speciellt utvecklat för att kunna både lösläggas och limmas ner. Tack vare textilbaksidan är Nordic Stabil förlåtande mot mindre ojämnheter i underlaget och går snabbt att installera. Nordic Stabil är ftalatfritt och har låga VOC-emissioner. Slitskiktet är 0,35 mm och det är PUR-förstärkt med TopClean XP. Kollektionen består av 20 naturtrogna trä, sten- & betongmönster i harmoniska färger.
| Artikelnummer | 3532030 |
| Längd | 35000 mm |
| Bredd | 2000 mm |
| Höjd | 2.8 mm |
| Vikt | 1.86 kg |
| Halkmotstånd | R9, Class DS (µ ≥ 0,30) |
| Färg | Grå |
| Golvvärme | Ja (max 27°C) |
| m2 per paket | 70 |
| Ytbehandling | TopClean XP |
| Totalvikt | 1860 g/m² |
| Tjocklek slitskikt (mm) | 0.35 |
| Slitage kommersiellt | 32 |
| Slitage industrimiljö | 41 |
| Baksida | Polyesterbaksida |
| Brandklass | Cfl-s1 |
| Material | PVC med baksidesbeläggning av skum (EN 651) |
Kollektion "Nordic Stabil"
006243829
Tarkett Nordic Stabil 2m Br. Slate Antracite
006243823
Tarkett Nordic Stabil 2m Classical Oak Grey
006243824
Tarkett Nordic Stabil 2m French Oak L. Brown
006243825
Tarkett Nordic Stabil 2m French Oak Med Beige
006243828
Tarkett Nordic Stabil 2m Gea Grey
006243826
Tarkett Nordic Stabil 2m Gea Light Natural
006243838
Tarkett Nordic Stabil 2m Kiruma Dark Grey
006243839
Tarkett Nordic Stabil 2m Kiruma Grey
006243840
Tarkett Nordic Stabil 2m Kiruma Light
006243835
Tarkett Nordic Stabil 2m Kiruma Warm Beige
006243834
Tarkett Nordic Stabil 2m Melbourne Light Grey
006243841
Tarkett Nordic Stabil 2m Oak Light
006243832
Tarkett Nordic Stabil 2m Selene Grey